Jak prawidłowo wgrać zdjęcie 360 na Facebook’a

W ubiegłym roku Facebook umożliwił umieszczanie filmów i zdjęć 360 ° bezpośrednio na tablicy/w galerii zdjęć. Ostatnio postanowiłem udostępnić jakąś swoją panoramę sferyczną na FB, okazało się jednak, że nie jest to takie proste.

Ogólnie nie powinno być problemu jeśli zdjęcie 360° zostało zrobione:

  1. Kamerą 360°
  2. Smartfonem, który umożliwia robienie takich zdjęć.

Ja jednak zrobiłem swoją panoramę lustrzanką, a później złożyłem ją na komputerze. W takim przypadku Facebook nie rozpoznaje zdjęcia jako panoramy sferycznej. Aby to się udało musimy go w pewien sposób „oszukać”.

Aby to zrobić będziemy potrzebować programu ExifToolGUI oraz Exiftool (program exiftool.exe powinien się znaleźć docelowo w folderze programu ExifToolGUI.

Okno programu wygląda tak:

ExifToolGUI 5.16

Aby Facebook prawidłowo rozpoznał naszą panoramę jako sferyczną, należy zmienić w pliku Exif tag w którym zapisany jest producent oraz model aparatu. Przy panoramach składanych programem PTGui nie ma w pliku tych dwóch tagów.

Aby dodać tagi należy kliknąć w Program -> Workspace Manager…

W wyświetlonym oknie trzeba w polach Tag name to display, Tag definitionHint text wpisać dane jak powyżej, a następnie kliknąć przycisk Insert into new line. Następnie należy powtórzyć tę czynność wpisując dane jak poniżej i po wszystkim kliknąć przycisk Save.

ExifToolGUI 5.16 Workspace Manager

Jedyne co trzeba teraz zrobić, to przypisać odpowiednie dane dla każdego zdjęcia sferycznego w ten sposób:

ExifToolGUI 5.16 Panorama for Facebook

Tak przygotowane zdjęcie można już wrzucić normalnie na Facebook’a. Przykładowy efekt końcowy można zobaczyć na przykład tu:

Kolejne zdjęcie 360 – tym razem kapliczka na wodzie na Roztoczu.Polecam Roztocze na wakacje wszystkim tym, którzy nie przepadają za zgiełkiem turystycznych miejscowości.

Opublikowany przez Paweł Litwin Foto na 13 lutego 2017

 

4 komentarze do wpisu „Jak prawidłowo wgrać zdjęcie 360 na Facebook’a”

Dodaj komentarz