Rynek w Zamościu - Panorama sferyczna 360

Program do panoram sferycznych – Test

Zastanawiasz się jaki program do panoram sferycznych wybrać? Też stanąłem przed takim dylematem jakiś czas temu i postanowiłem wtedy przeprowadzić prosty test, aby łatwiej było mi podjąć decyzję. Być może uzyskane przeze mnie wyniki pomogą również Tobie. Zapraszam do lektury.

Jaki program do panoram sferycznych?

Podstawowym kryterium była dla mnie możliwość tworzenia panoram sferycznych (zdjęć 360°), więc ostatecznie wybrałem 5 programów do dalszych testów.

 1. PTGui Pro 10.0.15
 2. Hugin 2015.0.0
 3. Panoweaver Professional Edition 9.20.160118
 4. 3D Vista Stitcher 4.0.40
 5. Kolor AutoPano Pro

W jaki sposób przetestowałem dostępne programy?

Do testów użyłem 9 zdjęć w rozdzielczości 14 Mpix zrobionych aparatem z matrycą APS-C z obiektywem typu rybie oko – Samyang 8/3.5 (7 zdjęć w poziomie + po jednym na zenit i nadir). Aparat przykręcony był do statywu poprzez głowicę panoramiczną Dobas-01.

Programy zainstalowałem na laptopie HP 6040 o parametrach:

 • Procesor: Intel Core i5 2,4GHz
 • Pamięć RAM: 4GB
 • Karta graficzna: Zintegrowania Intel
 • System operacyjny: Windows 7 64 bit

Moje kryteria wyboru

Wybierając program do tworzenia panoram kierowałem się 3 kryteriami:

 1. Szybkość działania
 2. Jakość złożenia panoramy
 3. Dodatkowe funkcje
 4. Cena programu

Wyniki

Szybkość działania

Jeśli chodzi o czas złożenia panoramy, mierzyłem go od kliknięcia w ikonkę programu, do otwarcia gotowej panoramy w przeglądarce plików graficznych. Na poniższym wykresie widać, że jeśli chodzi o szybkość działania PTGui okazał się najlepszy – złożenie panoramy sferycznej o rozdzielczości 63 MPix zajęło mu 1 minutę i 14 sekund. Najgorzej wypadł Hugin, ale trzeba pamiętać, że jest to program darmowy do użytku zarówno prywatnego jak i komercyjnego.

Najdroższy program spośród testowanych czyli Panoweaver Pro tworzył panoramę prawie 9 minut! Według mnie EasyPano powinno trochę poprawić swój produkt pod tym kątem.

Czas składania panoramy sferycznej w różnych programach

Jakość złożonej panoramy:

Jeśli chodzi o jakość złożenia panoramy, wszystkie programy poradziły sobie bardzo dobrze. Jedyne błędy do których można się przyczepić to podwójna chmura na panoramie z programu PTGui (można to łatwo usunąć poprzez maskowanie obszaru na zdjęciu źródłowym) oraz dziwna niebieska obwódka wokół słońca na panoramie z programu Hugin.

Na uwagę zasługuje fakt, że program Panoweaver jako jedyny wyprostował panoramę, poprawiając mój błąd w poziomym ustawieniu aparatu. Oczywiście to samo można zrobić manualnie w pozostałych programach, jednak wymaga to nieco zachodu.

Dodatkowe funkcje programów

Najbogatszymi pod względem ilości przydatnych funkcji programami są PTGui i Panoweaver Pro. Według mnie najprzydatniejszą opcją w kontekście składania panoram sferycznych jest możliwość łatwego usunięcia statywu, widocznego na dole każdego zdjęcia sferycznego. Zarówno PTGui jak i Panoweaver umożliwiają usunięcie statywu poprzez zrobienie zdjęcia podłoża z innej perspektywy i późniejsze dołożenie tego obrazu do panoramy poprzez korektę perspektywy (ang. viepoint correction). Opiszę tę technikę w oddzielnym wpisie.

PTGui Pro

Panoramy HDR

Eksport do HTML

Przetwarzanie wsadowe

Maskowanie

Podąd panoram

Edycja na żywo

Edycja kolorów

Korekta perspektywy

Hugin

Panoramy HDR

Eksport do HTML

Przetwarzanie wsadowe

Maskowanie

Podąd panoram

Edycja na żywo

Edycja kolorów

Korekta perspektywy

Panoweaver Pro

Panoramy HDR

Eksport do HTML

Przetwarzanie wsadowe

Maskowanie

Podąd panoram

Edycja na żywo

Edycja kolorów

Korekta perspektywy

3d Vista Stitcher

Panoramy HDR

Eksport do HTML

Przetwarzanie wsadowe

Maskowanie

Podąd panoram

Edycja na żywo

Edycja kolorów

Korekta perspektywy

Autopano Pro

Panoramy HDR

Eksport do HTML

Przetwarzanie wsadowe

Maskowanie

Podąd panoram

Edycja na żywo

Edycja kolorów

Korekta perspektywy

Ceny programów do panoram

Program do panoram sferycznych, cena

Podsumowanie

W trakcie prowadzenia testów zwróciłem szczególną uwagę na dwa programy – Panoweaver Pro i PTGui. Ostatecznie wybrałem PTGui, ponieważ:

 1. Jest bardzo szybki
 2. Jest dużo tańszy od Panoweavera
 3. Ma możliwość edycji na bardzo zaawansowanym poziomie, ale można też używać interfejsu uproszczonego

Do składania prostych panoram od czasu do czasu można z powodzeniem używać darmowego programu Hugin, który jest bardzo dobry, a jego jedyną wadą jest powolność działania.

Jeśli masz jakieś uwagi co do treści tego artykułu daj mi o tym znać w komentarzu, kolejne osoby będą mogły na tym skorzystać.

Opublikowano w: Fotografia.

Paweł Litwin

Cześć! Nazywam się Paweł Litwin, a to jest moja strona poświęcona fotografii panoramicznej, wirtualnym spacerom oraz ogólnie fotografii wnętrz i architektury. Jeśli artykuł, który właśnie przeczytałeś pomógł Ci w jakikolwiek sposób, zostaw krótki komentarz, aby dać mi o tym znać.

4 komentarze

 1. Dzięki za test i uwzględnienie Hugin, przez co nie traktuję tego wpisu, jako reklamę. Coraz rzadziej człowiek spotyka teksty, które nie są kryptoreklamą.

  Pozdrawiam

 2. Dzień dobry, dziękuję za artykuł, pomógł mi 🙂 . Mam jedno pytanie, bo zaczynam tę drogę, czego użyć, by z tego zdjęcia zrobić dynamiczny obraz jak street view, taki żeby można było się „rozejrzeć” i umieścić na swojej stronie?

  Kłaniam się.

  • Dzień dobry,
   Pojedynczą panoramę do sieci można wygenerować w PTGui, natomiast jeśli chodzi o wirtualny spacer, czyli połączenie kilku panoram, tak aby można było między nimi przechodzić – ja używam programu krpano. Inne programy do tego celu to: Pano2VR, Easypano Tourweaver, 3d Vista Virtual tour, Kolor Panotour.
   Wybór jak widać jest dość szeroki, postaram się w przyszłości zrobić podobny test kilku pozycji jeśli chodzi o wirtualne spacery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *