Głowica panoramiczna Dobas-01 – krótka recenzja

Gdy postanowiłem zacząć moją przygodę z panoramami sferycznymi, jedną z rzeczy w którą musiałem się zaopatrzyć była głowica panoramiczna. Jednym z ważniejszych wtedy dla mnie kryteriów była cena, więc zdecydowałem się na dość tanią głowicę polskiej produkcji Dobas-01 (strona na której ją kupiłem już nie działa, więc nie wiem czy jest nadal produkowana). W chwili obecnej używam głowicy już od ponad roku, więc mogę napisać co nieco na jej temat.

Budowa

Głowica panoramiczna Dobas-01Głowica Dobas-01 wykonana jest z blachy aluminiowej o grubości jakichś 4 mm pomalowanej na czarno (chyba proszkowo). W miejscu mocowania do statywu znajduje się 2 mm grubości guma, która zapewnia dobry docisk głowicy oraz uniemożliwia jej obracanie się względem statywu. Na ramieniu pionowym znajduje się podziałka kątowa, a na ramieniu poziomym podziałka milimetrowa w celu ustawienia aparatu względem punktu NPP (No Paralax Point) oraz śruba do mocowania aparatu. Na głowicy znajduje się również libelka do poziomowania głowicy (szczerze – nigdy z niej jeszcze nie skorzystałem – wolę wyprostować panoramę w programie).

Wady

  • Głowica panoramiczna Dobas-01Wadą jest brak możliwość zablokowania NPP, więc trzeba za każdym razem mocując aparat sprawdzać czy jest on prawidłowo ustawiony. Nie wiem jak to jest rozwiązane w droższych głowicach.
  • Dość szerokie ramię, które widoczne jest w kadrze gdy używam obiektywu 8mm. Przy wykonywaniu panoram sferycznych nie stanowi to problemu, gdyż można ten obszar łatwo zamaskować w programie.
  • Z kwestii kosmetycznych, to krawędzie głowicy co prawda nie kaleczą, ale jednak są dość ostre.

Zalety

  • Niska cena -za nową głowicę zapłaciłem 409 PLN razem z wysyłką
  • Niska masa – ok. 310 gram

Podsumowanie

Ze względu na cenę jest to dobra głowica do panoram na start lub do amatorskich zastosowań. Używałem jej głównie z obiektywem Samyang 8mm to wykonywania panoram sferycznych, ale zdarzyło mi się kilka razy robić zwykłe panoramy obiektywem 135mm i 300mm, z którymi aparat ważył ponad 1,5 kg.

5/5 - (22 votes)

Dodaj komentarz