Fotograf wnętrz Rzeszów - Blog

Program do panoram sferycznych – Test

Udostępnij

Shares

Zastanawiasz się jaki program do panoram sferycznych wybrać? Też stanąłem przed takim dylematem jakiś czas temu i postanowiłem wtedy przeprowadzić prosty test, aby łatwiej było mi podjąć decyzję. Być może uzyskane przeze mnie wyniki pomogą również Tobie. Zapraszam do lektury.

Jaki program do panoram sferycznych?

Podstawowym kryterium była dla mnie możliwość tworzenia panoram sferycznych (zdjęć 360°), więc ostatecznie wybrałem 5 programów do dalszych testów.

  1. PTGui Pro 10.0.15
  2. Hugin 2015.0.0
  3. Panoweaver Professional Edition 9.20.160118
  4. 3D Vista Stitcher 4.0.40
  5. Kolor AutoPano Pro

W jaki sposób przetestowałem dostępne programy?

Do testów użyłem 9 zdjęć w rozdzielczości 14 Mpix zrobionych aparatem z matrycą APS-C z obiektywem typu rybie oko – Samyang 8/3.5 (7 zdjęć w poziomie + po jednym na zenit i nadir). Aparat przykręcony był do statywu poprzez głowicę panoramiczną Dobas-01.

Programy zainstalowałem na laptopie HP 6040 o parametrach:

  • Procesor: Intel Core i5 2,4GHz
  • Pamięć RAM: 4GB
  • Karta graficzna: Zintegrowania Intel
  • System operacyjny: Windows 7 64 bit

Moje kryteria wyboru

Wybierając program do tworzenia panoram kierowałem się 3 kryteriami:

  1. Szybkość działania
  2. Jakość złożenia panoramy
  3. Dodatkowe funkcje
  4. Cena programu

Wyniki

Szybkość działania

Jeśli chodzi o czas złożenia panoramy, mierzyłem go od kliknięcia w ikonkę programu, do otwarcia gotowej panoramy w przeglądarce plików graficznych. Na poniższym wykresie widać, że jeśli chodzi o szybkość działania PTGui okazał się najlepszy – złożenie panoramy sferycznej o rozdzielczości 63 MPix zajęło mu 1 minutę i 14 sekund. Najgorzej wypadł Hugin, ale trzeba pamiętać, że jest to program darmowy do użytku zarówno prywatnego jak i komercyjnego.

Najdroższy program spośród testowanych czyli Panoweaver Pro tworzył panoramę prawie 9 minut! Według mnie EasyPano powinno trochę poprawić swój produkt pod tym kątem.

Czas składania panoramy sferycznej w różnych programach

Jakość złożonej panoramy:

Jeśli chodzi o jakość złożenia panoramy, wszystkie programy poradziły sobie bardzo dobrze. Jedyne błędy do których można się przyczepić to podwójna chmura na panoramie z programu PTGui (można to łatwo usunąć poprzez maskowanie obszaru na zdjęciu źródłowym) oraz dziwna niebieska obwódka wokół słońca na panoramie z programu Hugin.

Na uwagę zasługuje fakt, że program Panoweaver jako jedyny wyprostował panoramę, poprawiając mój błąd w poziomym ustawieniu aparatu. Oczywiście to samo można zrobić manualnie w pozostałych programach, jednak wymaga to nieco zachodu.

Dodatkowe funkcje programów

Najbogatszymi pod względem ilości przydatnych funkcji programami są PTGui i Panoweaver Pro. Według mnie najprzydatniejszą opcją w kontekście składania panoram sferycznych jest możliwość łatwego usunięcia statywu, widocznego na dole każdego zdjęcia sferycznego. Zarówno PTGui jak i Panoweaver umożliwiają usunięcie statywu poprzez zrobienie zdjęcia podłoża z innej perspektywy i późniejsze dołożenie tego obrazu do panoramy poprzez korektę perspektywy (ang. viepoint correction). Opiszę tę technikę w oddzielnym wpisie.

PTGui Pro 10.0.15Hugin 2015.0.0Panoweaver Pro 9.20.1601183d Vista Stitcher 4.0.40Autopano Pro
Panoramy HDR
Eksport do HTML
Przetwarzanie wsadowe
Maskowanie
Podąd panoram
Edycja na żywo
Edycja kolorów
Korekta perspektywy

Ceny programów do panoram

Program do panoram sferycznych, cena

Podsumowanie

W trakcie prowadzenia testów zwróciłem szczególną uwagę na dwa programy – Panoweaver Pro i PTGui. Ostatecznie wybrałem PTGui, ponieważ:

  1. Jest bardzo szybki
  2. Jest dużo tańszy od Panoweavera
  3. Ma możliwość edycji na bardzo zaawansowanym poziomie, ale można też używać interfejsu uproszczonego

Do składania prostych panoram od czasu do czasu można z powodzeniem używać darmowego programu Hugin, który jest bardzo dobry, a jego jedyną wadą jest powolność działania.

Jeśli masz jakieś uwagi co do treści tego artykułu daj mi o tym znać w komentarzu, kolejne osoby będą mogły na tym skorzystać.

27 komentarzy do “Program do panoram sferycznych – Test”

  1. Witam Szukam taniego a zarazem dobrego programu do Spacerów online chciałbym zaznaczyć że używam Ricoh Theta Z1 do zdjęć Sferycznych. Mógłby mi Pan pomóc?

    Odpowiedz
    • Witam. Niestety nie jestem obecnie dobrze zorientowany. Ja używam cały czas programu krpano. Za jego pomocą tworzę wirtualny spacer na komputerze, a później umieszczam go na własnym serwerze. Z płatnych rozwiązań online, jest na przykład polski serwis spotbrowser.com. Tam wszystko robi się online. Usługę można przetestować za darmo.

  2. Dzien dobry Panie Pawle,

    świetny artykuł.

    Składam właśnie pierwszy spacer z 17 panoram. Korzystam z PanoSkin (online’owe narzędzie) bo tak wypadło. 🙂

    Problem jest taki, że w PT Gui mam super jakość zdjęć na poszczególnych panoramach a gdy w programie PanoSkin wybieram opcje „podgląd spaceru” to panoramy są w tragicznej jakości. Czy google „obcina” jakość czy to ten soft jest taki słąby?

    Odpowiedz
  3. Witam. Bardzo proszę o pomoc w wyborze programu do złożenia wirtualnych spacerów ze zdjęć robionych aparatem Ricoh Theta S. Potrzebuję prosty w obsłudze program,ponieważ nie znam się na tych tematach. Wirtualne spacery będę potrzebować potem w postaci np linków przesyłać mailem lub umieszczać na stronach internetowych. Z góry dziękuję.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      Jeśli chodzi o łączenie zdjęć panoramicznych w wirtualne spacery to najprostszy program jaki znam to krpano.
      Program jest dość specyficzny, bo nie ma prawie w ogóle interfejsu – tworzenie prostego wirtualnego spaceru odbywa się poprzez przeciągnięcie plików z panoramami na odpowiednią ikonkę. Jednocześnie umożliwia uzyskiwanie bardzo zaawansowanych efektów jeśli, ktoś ma taką potrzebę. Koszt programu to 159€ + vat.

  4. Przede wszystkim jeżeli chodzi o Hugin jest tu kilka dezinformacji.
    Free to nie darmowy tylko na wolnej licencji GNU.
    Umożliwia preview panoramy.
    Umożliwia viewpoint perspective tylko się trzeba tego naumieć.
    Autor nie umiał wiec dał krzyżyk.

    Jeżeli chodzi o szybkośc to trzeba pamiętac , że hugin jest nakładką na panotools i kilka innych enblend, enfuse, exiftool itp.
    I nie wszystkie opcje CLI tych programów sa automatyczne w Hugin.
    Znowu kłania sie wiedza.
    np jaka kartę grafiki miec by było szybko

    https://wiki.panotools.org/Nona_GPU_stitching_reports

    To tyle.

    Odpowiedz
    • Dzięki za komentarz. Właśnie uświadomiłem sobie, że popełniłem błąd w tłumaczeniu funkcji w tabelkach, ponieważ miałem na myśli korektę punktu (viewpoint correction) widzenia, a nie korektę perspektywy (perspective correction), o czym napisałem w tekście.
      Co do darmowości – czy Hugina można używać za darmo do dowolnego celu? Tak – więc jest darmowy.
      Co do podglądu panoramy – Hugin nie ma możliwości podglądu interaktywnego panoramy sferycznej.

  5. Witam
    Jaki program poleciłby pan do oglądania filmów i zdjęć z aparatu sferycznego Xiaomi Mi Sphere ? Dodam, że jest program do pobrania z prezentacji na YT który się nazywa Mi Sphere Camera ale jest on kompletnie bezużyteczny. Niby można przerzucać filmy i zdjęcia do zdjęć google ale filmy lądują tam bez dźwięku i można to robić jedynie z telefonu.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Witam,
      Jeśli chodzi o wideo, to nie mam zbyt dużego doświadczenia, ale wiem że odtwarzacz VLC media player 3.0 potrafi je odtwarzać. Jeśli chodzi o zdjęcia sferyczne, to testowałem tylko FSP Viewer i radził sobie nieźle, chociaż jest to tylko i wyłącznie przeglądarka zdjęć, bez możliwości ich katalogowania i opisywania. Ja zwykle korzystam z przeglądarki wbudowanej w program do tworzenia panoram – PTGui Viewer. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowaną, płatną przeglądarkę zdjęć to jest program Panorado, który kosztuje 24,99 €.

  6. Witam Panie Pawle. Mam pytanie dotyczące funkcji „chodzenia” który program ma taką możliwość? Pozdrawiam Grzesiek
    A tak na marginesie bardzo wiele rzeczy ciekawych się dowiedziałem z tej witryny 🙂

    Odpowiedz
    • Dzień dobry Panie Grzegorzu. Cieszę się, że informacje były pomocne, trochę żałuję, że mam zbyt mało czasu na aktualizacje i umieszczanie nowych treści.
      Czy przez „chodzenie” rozumie Pan łączenie zdjęć sferycznych w wirtualny spacer?

    • Obecnie używam krpano, który jest bardzo zaawansowany, dość tani, ale jednocześnie trudny w obsłudze, bo edycja wirtualnego spaceru polega głównie na edycji plików xml w edytorze tekstowym.
      Wybrałem go ze względu na przystępną cenę oraz to, że nie mam problemu z edycją kodu, ale dziś rozważał bym już inne opcje, jak np. Pano2VR.

  7. Panie Pawle. Posiadam lustrzankę nikkon z obiektywem 18-55 1:3 5-5,6G. Moje pytanie.
    Czy ten sprzęt nadaje się do zrobienia zdjęć pod wirtualny spacer po mieszkaniu ?
    Proszę o sugestie co do sprzętu i softu

    Odpowiedz
    • Za pomocą 18-55 da się zrobić panoramę sferyczną, tylko jest to mało efektywne, bo trzeba zrobić o wiele więcej zdjęć niż przy użyciu obiektywu szerokokątnego.
      Obiektywem 8mm robię 6 zdjęć horyzontalnych (przy pionowym kadrze) + po jednym zdjęciu sufitu i podłogi i z tego jestem w stanie złożyć panoramę sferyczną.
      Przy 18mm musiałbym zrobić około 30 – 40 zdjęć, na pełną sferę. A myśląc o HDR, trzeba by zrobić 3 do 5 razy tyle 🙂
      Jak już wspomniałem wyżej używam obiektywu typu rybie oko 8mm i aparatu z matrycą APS-C. Co do softu – cały czas używam PTGui + krpano do składania wirtualnych spacerów, chociaż co do tego drugiego to teraz wybrałbym chyba inaczej.

  8. Witam.Robię zdjęcia gopro fusion. Zrobione zdjęcia renderuje i mam problem w jakim programie mógłbym to odtworzyć.Standardowy program Windows niestety nie obraca moich zdjęć.Proszę o pomoc który program odtworzy i będzie obracał zdjęcia 360 stopni

    Odpowiedz
  9. Jeszcze jedno pytanie. Ricoh Theta S czy Samsung Gear 360. Spora różnica w cenie. A jak z jakością w tym konkretnym (zdjęcia sferyczne) zastosowaniu według Ciebie ?

    Odpowiedz
    • Wg mnie jakość zdjęć można porównać do jakości zdjęć ze smartfonów. Tu zdjęcia z Samsunga https://roundme.com/tour/138545/view/349521/
      Ja dotychczas robiłem tylko moją dość starą lustrzanką i wyciągam panoramę sferyczną 65 Mpix, natomiast z tych amatorskich kamer można wyciągnąć max 30 Mpix.

      Podsumowując – jakość zdjęć wg mnie jest ok, ale oczywiście wszystko zależy od tego do czego mają one późnej służyć.
      Wirtualnego spaceru dla kogoś, bym tym na pewno nie zrobił.

  10. Dziękuję za odpowiedź.
    Sprawdziłem (Iphone 7 i program google street view ) i jest dokładnie tak jak napisałeś. Bliskie obiekty są słabo składane. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i sugestię kamery 360.

    Odpowiedz
  11. Minęło sporo czasu od ostatniego komentarza ale zapytam.
    Co sądzisz o robieniu zdjęć sferycznych telefonem z dobrym aparatem (powiedzmy iphone 7 i wyżej). Zdaje to egzamin ? Jak wygląda. Można później takie zdjęcia wrzucić do krpano.

    Odpowiedz
    • Cześć!
      Nie robiłem nigdy panoramy smartfonem, ale potencjalny problem, który widzę to błędy złożenia, szczególnie w małych przestrzeniach.
      Do krpano taką panoramę oczywiście da się wrzucić.
      Myślę, że od smartfonów o wiele lepsze są kamery 360, takie jak Ricoh Theta S.

  12. Dzień dobry, dziękuję za artykuł, pomógł mi 🙂 . Mam jedno pytanie, bo zaczynam tę drogę, czego użyć, by z tego zdjęcia zrobić dynamiczny obraz jak street view, taki żeby można było się „rozejrzeć” i umieścić na swojej stronie?

    Kłaniam się.

    Odpowiedz
    • Dzień dobry,
      Pojedynczą panoramę do sieci można wygenerować w PTGui, natomiast jeśli chodzi o wirtualny spacer, czyli połączenie kilku panoram, tak aby można było między nimi przechodzić – ja używam programu krpano. Inne programy do tego celu to: Pano2VR, Easypano Tourweaver, 3d Vista Virtual tour, Kolor Panotour.
      Wybór jak widać jest dość szeroki, postaram się w przyszłości zrobić podobny test kilku pozycji jeśli chodzi o wirtualne spacery.

  13. Dzięki za test i uwzględnienie Hugin, przez co nie traktuję tego wpisu, jako reklamę. Coraz rzadziej człowiek spotyka teksty, które nie są kryptoreklamą.

    Pozdrawiam

    Odpowiedz

Dodaj komentarz


888479221 kontakt@wirtuo.pl